Noclegi w Szczyrku-atrakcje w okolicy

Na pierwszy rzut oka Szczyrk to typowe górskie miasteczko turystyczne, które odżywa tylko w czasie zimy i jest uśpione w okresie letnim. W tym wypadku jednak pierwszy rzut oka okazuje się całkowicie mylny. Szczyrk to urocze miasteczko o wspaniałej atmosferze, z mnóstwem atrakcji zarówno zimowych jak i letnich. Nawet wyjątkowo wybredny turysta znajdzie tu doskonałą bazę restauracyjną, gastronomiczną, rozrywkową oraz noclegową.

W Szczyrku na turystów czekają przede wszystkim liczne wyciągi i trasy zjazdowe dla narciarzy i snowboardzistów, skocznie narciarskie, tory curlingowi oraz trasy wycieczkowe dla piechurów i rowerzystów. Szczyrk jest miejscowością dość wiekową, bo zamieszkałą już w I połowie XVII wieku, dlatego prócz typowych turystycznych rozrywek można tu znaleźć również atrakcje historyczne, na czele z zabytkowymi kościółkami i starymi wiejskimi chatami. Żeby się jednak przekonać na własnej skórze jaki jest naprawdę Szczyrk, trzeba tu po prostu przyjechać!

Szczyrk jako jedna z niewielu polskich miejscowości turystycznych może pochwalić się tak samo zróżnicowanymi szlakami do turystyki pieszej jak i trasami narciarskimi. Oznacza to, że na piechurów przybywających do miasteczka czekają przeróżne trasy – od kilkuminutowych po wielogodzinne wspinaczki, wymagające większego przygotowania fizycznego i wytrzymałościowego.

Atrakcje

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia ciekawych miejsc nie tylko w Szczyrku, ale również w okolicy. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowaliśmy kilka propozycji spędzenia czasu i zapoznania się z atrakcjami naszego regionu

Propozycje na pogodę

Obowiązkowo Skrzyczne

Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1.257 m n.p.m.). Będąc w Szczyrku nie można nie być na Skrzycznem – dla tych, którzy nie lubią górskich wspinaczek proponujemy wjazd wyciągiem krzesełkowym . W słoneczne dni można podziwiać masywy Babiej Góry i Pilska, a także Beskid Mały oraz Żywiecki. Przy bardzo dobrej widoczności w oddali zobaczyć można Tatry. Polecamy obiad w schronisku na szczycie.

Park Leśnych Niespodzianek w Ustroniu

Dzieci i nie tylko będą zachwycone wycieczką do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Na terenie parku znajduje się atrakcyjny plac zabaw z trampolinami i huśtawkami. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki (karma do kupienia przy wejściu do parku). W zagrodach zobaczycie Państwo: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty.  Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów. Wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek to wycieczka pełna atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

Szyndzielnia i tor saneczkowy na Dębowcu

Nieopodal Szczyrku znajduje się miasto Bielsko-Biała, którego interesującą atrakcją jest kolej linowa na górę Szyndzielnia. W czasie jazdy gondolą podziwiać można piękną panoramę miasta oraz Beskidów. Latem wyjątkowe miejsce do pieszych wycieczek na Klimczok i sąsiednie szczyty, a zimną do uprawiania narciarstwa. Położony nieopodal całoroczny tor saneczkowy na Dębowcu to atrakcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Zamek w Pszczynie

Wycieczka do zamku w Pszczynie to relaks dla całej rodziny. Przepiękny zamek z I połowy XV wieku, a którym zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Bardzo pięknie utrzymany park zachęca do spacerów.

Czantoria i tor saneczkowy

Wszyscy, a głównie dzieci docenią wędrówkę na górę Czantoria. Po około dwugodzinnej wspinaczce czerwonym szlakiem, który zaczyna się w miejscowości Ustroń-Polana dotrzecie Państwo do głównej atrakcji, którą jest letni tor saneczkowy. Na szczycie Czantorii przez który przebiega granica polsko – czeska znajduje się wieża widokowa, która oferuje panoramiczne widoki do trzech Państw: Polski, Czech i Słowacji.Na szczycie znajduje się również schronisko.

Barania Góra

Barania Góra (1220 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Śląska Cieszyńskiego polskiej części i drugi co do wielkości po Skrzycznem szczyt Beskidu Śląskiego. Rezerwat przyrody „Barania Góra” o powierzchni 386 ha obejmuje szczytowe partie góry. Barania Góra to węzeł szlaków turystycznych między innymi na Skrzyczne, Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską, atkaże dobry punkt widokowy - na szczycie znajduje się wieża widokowa. Na polanie Przysłop pod Baranią Górą działa schronisko turystyczne.

Parki linowe

W okolicy Ustronia znajdują się dwa parki linowe, jeden na szczycie góry Równica, drugi pod wierzchołkiem Czantorii.

Góra Żar

Wycieczka na Górę Żar (761 m n.p.m) kolejką linowo - terenową to atrakcja dla każdego. Z góry roztacza się wspaniały widok, a ładna pogoda sprzyja szybowcom i paralotniarzom.

Propozycje na niepogodę

Krainy kreskówek zaprasza

W deszczowe dni zaprasza Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, gdzie powstały wszystkim znane kreskówki - „Reksio” oraz „Bolek i Lolek”. Pociechy mają okazję zobaczyć w jaki sposób tworzone są filmy animowane, a po pokazie odbywają się projekcje bajek z bielskiej wytwórni.

Elf – magiczne miejsce

Elf to baśniowa księgarnia znajdująca się w Bielsku-Białej. Duża, wygodna kanapa, miła domowa atmosfera, warsztaty, przedstawienia, a przede wszystkim mądre i ciekawe książki dla najmłodszych. W soboty ponadto organizowane są zajęcia dla dzieci, a także wspólne czytanie bajek.

Teatr Lalek Banialuka

Teatr Lalek Banialuka jest jednym z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i na świecie. Oprócz obejrzenia przedstawienia, mały widz może również wybrać się na wycieczkę po magicznych miejscach teatru czy uczestniczyć w warsztatach aktorskich.

Wisła

Wisła - miasto Adam Małysza, to okazja do wyprawy na nową skocznię narciarską im. Adama Małysza, imponujący obiekt o punkcie krytycznym 120 metrów. Można wjechać wyciągiem na górę skoczni, aby podziwiać ją z punktu zawodników, a także napić się kawy w kawiarence. Najmłodszych ucieszy wizyta w aquaparku lub niewielkim wesołym miasteczku położonym w centrum miasta.

Stary Browar w Żywcu

Muzeum w Starym Browarze w Żywcu w niezwykły sposób przenosi odwiedzających w dawne czasy, zaskakuje, bawi i zdecydowanie nie pozwala się nudzić. Dorośli na zakończenie wizyty mogą skosztować złocistego trunku prosto z browaru (poczęstunek jest wliczony w cenę biletu), a dzieci poczęstowane zostaną sokiem owocowym.

Wieliczka

Kopalnia Soli „Wieliczka” – to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej w Polsce. To miejsce każdego roku odwiedza ponad milion turystów z całego świata. Kopalnia Soli „Wieliczka” jest także zabytkiem klasy światowej, wpisanym jako jeden z pierwszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą. Koncerty muzyczne organizowane w Kaplicy św. Kingi będą niewątpliwie wielką atrakcją dla miłośników muzyki.

Dla aktywnych na każdą pogodę

Szczyrk jako jedna z niewielu polskich miejscowości turystycznych może pochwalić się tak samo zróżnicowanymi trasami narciarskimi jak i szlakami do turystyki pieszej. Oznacza to, że na piechurów przybywających do miasteczka czekają przeróżne trasy – od kilkuminutowych po wielogodzinne wspinaczki, wymagające większego przygotowania fizycznego i wytrzymałościowego.

Wokół Szczyrku

Wjazd wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne, wędrówka w stronę Malinowskiej Skały (zielonym szlakiem), zejście na Przełęcz Salmopolską, następnie kolejny odcinek czerwonym szlakiem granią przez Hyrcę do Migdalskiego i powrót do naszego pensjonatu.

Skrzyczne – najwyższy szczyt

Z naszego pensjonatu do centrum niebieskim szlakiem, a następnie wejście przez Jaworzynę na Skrzyczne. Przy słonecznej pogodzie są piękne widoki na Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Zalew Żywiecki a przy dobrej widoczności nawet na Tatry. Obiad w schronisku na szczycie i zejście zielonym szlakiem do Szczyrku Skalite lub zjazd wyciągiem krzesełkowym.

Klimczok

Wejście żółtym szlakiem na Przełęcz Karkoszczonka ze Szczyrku Biłej, podejście na Klimczok czerwonym szlakiem (piękne panoramy masywu Skrzycznego), obiad w schronisku Pod Klimczokiem i zejście niebieskim szlakiem do Szczyrku – bezpośrednio do naszego pensjonatu.